Higiena cyfrowa pomaga utrzymać zdrowe nawyki związane z korzystaniem z telefonu

Czy wiesz, jak często korzystasz ze smartfona?   

Sprawdzasz najświeższe informacje jadąc autobusem. Czatujesz ze znajomymi w wolnym czasie. Oglądasz filmy na telefonie przed snem...

Gdyby zsumować wszystkie krótkie sesje z telefonem, nazbiera się tego całkiem sporo. Zastanawiasz się, ile dokładnie czasu dziennie używasz telefonu? Jak prawidłowo zarządzać czasem z telefonem? Higiena cyfrowa może zapewnić Ci takie informacje.

Poznaj swoje nawyki związane z używaniem telefonu

Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak korzystasz z telefonu? Interfejs CZAS EKRANU pulpitu Higiena cyfrowa pokazuje czas używania ekranu i aplikacji oraz liczbę odblokowań bieżącego dnia a także do siedmiu dni wstecz.

Zapanuj nad ilością czasu spędzanego ze smartfonem zanim się uzależnisz.

Elastyczne zarządzanie czasem korzystania z telefonu

Jak ustawić czas używania ekranu?

W sekcjach Czas korzystania i Ograniczenia dla aplikacji możesz ustawić całkowity czas korzystania z telefonu lub określić limity czasowe dla często używanych aplikacji. W wolnym czasie lepiej poczytać książkę niż nieustannie zerkać na telefon.

Masz dość grania w gry do późna w nocy?

Zaplanuj spędzanie czasu bez urządzenia, w którym wyświetlacz staje się szary oraz ogranicz możliwość korzystania z aplikacji w zakładce Mniej z urządzeniem. Połączenia i określone aplikacje będą działały normalnie.

Odłóż telefon i porządnie się wyśpij!

Przejdź do sekcji Ustawienia > Higiena cyfrowa > Ja lub Moje dziecko (obsługa funkcji kontroli rodzicielskiej)* i włącz Zarządzanie czasem korzystania.

Przypomnienie: ten krok należy wykonać tylko przy pierwszym użyciu funkcji.

Przyjmij prawidłową postawę podczas korzystania z telefonu

Nieprawidłowa postawa podczas korzystania z telefonu może prowadzić do problemów z kręgami szyjnymi oraz szkodzi oczom. Użytkownicy telefonów z serii Mate 30 i P40 mogę otworzyć Ustawienia > Higiena cyfrowa, aby włączyć funkcję Powiadomienia o prawidłowej postawie.

Jeśli idąc będziesz patrzeć na ekran telefonu dłużej niż pół minuty lub zbliżysz ekran do twarzy na odległość mniejszą niż 20 cm na 5-10 sekund, urządzenie przypomni Ci, aby przybrać prawidłową postawę.

* Uwagi:

Jeśli w ciągu trzech minut od wybrania opcji IGNORUJ PRZEZ 3 MINUTY ekran telefonu zostanie wyłączony, to po włączeniu ekranu funkcja Powiadomienia o prawidłowej postawie zostanie zresetowana.

Gdy włączony jest aparat lub mikrofon telefonu (np. podczas czatu głosowego, robienia zdjęcia lub skanowania kodu), funkcja Powiadomienia o prawidłowej postawie nie wysyła powiadomień.

Wypróbuj te praktyczne wskazówki, aby z naukową precyzją zarządzać czasem używania ekranu oraz wykorzystać telefon jako pomoc w prowadzeniu zdrowego trybu życia.

* Uwaga: W przykładach w powyższych instrukcjach wykorzystano system EMUI10. W innych wersjach wymagane czynności mogą nieco się różnić i wymagać dostosowania do sytuacji.